Cyfryzacja wpływa na wszystkie fazy projektów infrastrukturalnych: od fazy projektowania do realizacji i eksploatacji. Od wielu lat nowe technologie są stopniowo wdrażane na placach budowy, oferując coraz większe korzyści w zakresie produktywności i bezpieczeństwa przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego projektów.
Maszyna stanowiła wstępną odpowiedź na potrzeby wykonawców w zakresie bezpieczeństwa i precyzji. Dzięki szybkiemu zwrotowi z inwestycji, technologie te są obecnie szeroko stosowane na placach budowy – wyposażonych jest w nie około 75% spycharek, 95% równiarek i 25% koparek, a rynek ten szybko się rozwija. Obecnie technologie te są rozszerzane na inne typy maszyn, takie jak wiertarki, zagęszczarki, rozściełacze i strugarki.
Podczas gdy wcześniejsze generacje systemów prowadzenia wprowadziły maszyny w erę optymalizacji i produktywności, nowsze generacje wprowadzają automatyzację. Wraz z rozwojem czujników IMU i nowych platform prowadzenia – takich jak Trimble Earthworks – automatyzacja, która kiedyś była dostępna tylko dla spycharek i równiarek, jest teraz możliwa we wszystkich maszynach, w tym koparkach hydraulicznych. Dzięki temu wydajność operatora maszyny wzrośnie o ponad 30%.
Pojawienie się rozszerzonej rzeczywistości pozwala obecnie operatorowi mieć stale na ekranie pozycję wymodelowanych sieci podziemnych w obszarze projektu, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Równolegle, ważenie pokładowe pozwala operatorom zapewnić optymalny załadunek ciężarówek w celu standaryzacji załadunku, zabezpieczenia transferów i dostosowania floty.
W geodezji wzrost wykorzystania czujników IMU i nowe platformy geodezyjne, takie jak Trimble Siteworks, miały duży wpływ na codzienną pracę geodetów: łatwiejsze wskazywanie, trójwymiarowa reprezentacja projektu i nawigacja dotykowa zwiększyły wydajność na placu budowy. Tendencja do fotogrametrii lotniczej za pomocą drona zapewnia również bardziej globalny widok na postępy w budowie. Ta technika, która jest bardzo bezpieczna, ponieważ pozwala uniknąć pieszych wędrówek po terenie, umożliwia częstsze, szybsze i dokładniejsze wykonywanie pomiarów topograficznych.
Szok wydajnościowy związany z nowymi technologiami stosowanymi na placu budowy doprowadził do drugiego szoku związanego z łącznością: wymiana danych, zdalne zarządzanie placem budowy, monitorowanie projektu i współpraca nie są już tylko koncepcjami, ale stają się rzeczywistością w wielu projektach. Dzięki platformom takim jak Trimble Worksmanager zespoły terenowe i biurowe są stale połączone, a informacje o postępie prac, aktualizacjach projektów i wsparciu technicznym dla rozwiązań technologicznych są wymieniane w czasie rzeczywistym. Trimble WorksOS zapewnia monitorowanie produktywności w czasie rzeczywistym i śledzenie zadań za pomocą dynamicznego modelu 3D projektu. Pozwala nadzorcom na efektywne zarządzanie produkcją i zmniejszenie liczby interwencji geodezyjnych.
Trimble Stratus umożliwia modelowanie pomiarów z drona w trójwymiarowy model placu budowy. Superpozycja i porównanie różnych ankiet daje bardzo precyzyjny obraz postępu prac nad projektem.